مردم شناسی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مردم شناسی

مردم صباشهر مردمی متدین انقلابی می باشند که در سال های دفاع مقدس بیش از ۶۰ شهید نثار ایران و انقلاب عزیزمان نموده اند. صباشهر به دلیل اینکه در طول تاریخ مهاجران زیادی را پذیرا بوده است. بررسی مردم شناسی آن به فواصل و دوره های مختلف وابسته است به طور کلی در صباشهر قومیت های مختلفی از ترک، لر، فارس در کنار یکدیگر زیسته اند. در بخش اسلام‌آباد یا ترک آباد منطقه ای که پس از انقلاب (بعد از سال ۱۳۵۷) احداث شده‌است. اقوام ترک نشین سکنی داشته اند و به همین دلیل آن را ترک آباد نام نهاده‌اند و بعدها به اسلام‌آباد تغییر نام یافته‌است.

ویره نیز یکی از آبادی های صباشهر بوده است که در گذشته پذیرای مهاجرینی از ایالات استان فارس و طوایف قشقایی و همچنین طوایف بختیاری بوده است. در گذشته‌های دور تعدادی مهاجر از قره قان قزوین و ساوجبلاغ و کرمانشاه نیز به این مکان مهاجرت کرده‌اند.

اهالی محمدآباد شامل مهاجرینی از کردستان، گیلان، مازندران، همدان، آذربایجان، اردبیل، زنجان و … می‌شوند. در طول سالهای بعد از انقلاب نیز تعدادی مهاجر افغانی در منطقه سکونت گزیده اند. نام محمدآباد از نام استاد محمد بنیانگذار این قلعه گرفته شده‌است.

شهرک شهید مصطفی خمینی نیز که قدمتی در حدود ۳۵ سال دارد. به دلیل نوساز بودن مهاجرای را در دل خود جای داده است. در ابتدا حدود سال ۱۳۶۳ ساخت و سازهای شهرک به صورت خیلی پراکنده بوده‌است. ساخت و ساز نظام یافته شهرک با ساخت خیابان اصلی و خیابانهای فرعی منشعب از آن و حدود ۳۰۰ واحد مسکونی در سال ۱۳۶۸ شکل گرفته‌است. نام شهرک از نام شهید مصطفی خمینی فرزند ارشد آیت اله خمینی گرفته ‌است. بیشتر مهاجران به این محل از ترکهای آذربایجانی و گیلانیها می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده + شانزده =

فهرست